Walsh Puts 125 On Spring GLIAC All-Academic Teams

Walsh Puts 125 On Spring GLIAC All-Academic Teams

(BAY CITY, Mich.) - The Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference (GLIAC) has announced the GLIAC All-Academic & All-Academic Excellence Teams following the Spring 2017 season. A total of 1,118 student-athletes achieved all-academic recognition, including 565 on the All-Academic team and 553 on the All-Excellence list.

A total of 125 Walsh student-athletes were named with 64 placed on the All-Academic Team and 61 on the All-Academic Excellence Team.

Women's Track & Field has the mast representatives on the two list for the Cavaliers with 28. Of those, 17 were named to the All-Academic Excellence Team, the second-largest group of any sport from any school in the conference.

Men's Track & Field followed with 27 with 13 on the All-Academic Excellence Team and 14 on the All-Academic Team.

Criteria states the student-athlete must be an active member on the roster at the end of the season, not a freshman or a first year transfer student. All-Academic Teams are comprised of those student-athletes that meet criteria and carry a cumulative grade point average (GPA) of 3.0-3.49. Academic Excellence Teams are comprised of student athletes that have a cumulative GPA of 3.50-4.0. Grades are based on marks from the fall semester.

ALL-ACADEMIC TEAM

BASEBALL

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Nick Bebout
So.
Finance
Wadsworth, Ohio/Wadsworth
Ross Etgen
R-So.
Accounting
Columbus, Ohio/Bishop Ready
Jordan Grubb
Sr.
AYA Integrated Math
Pickerington, Ohio
Spencer Helwig
R-Fr.
Accounting
Cincinnati, Ohio/St. Xavier
Johnny Knight IV
Sr.
Business Management
Jefferson, Ohio/Jefferson
Mark Mittiga
R-Jr.
Global Business
Green, Ohio/Walsh Jesuit
Aidan Mlachak
So.
Pre-Physical Therapy (Biology)
Chardon, Ohio/NDCL
Jon Nola
Sr.
Accounting
North Olmsted, Ohio/North Olmsted 
CJ Stablein
So.
Marketing
Westerville, Ohio/Olentangy Orange 
Alex Zander
Sr.
Management
Brooklyn Heights, Ohio/Cuyahoga Heights

MEN'S GOLF

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Patrick Duffy
So.
Management
North Canton, Ohio
Zach Keylor
Sr.
Chemistry
Barnesville, Ohio/St. Clairsville
Drew Savage
So.
Management
Canal Fulton, Ohio/Central Catholic
Carson Tillis
Jr.
Corporate Communication
Canton, Ohio/GlenOak

MEN'S TENNIS

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Heitor Adegas
Jr.
Business Management
Londrina, Brazil/Marista de Londrina
 
Tim Bruin
Jr.
Business
North Canton, Ohio/Hoover
 
Jonah Carter
Jr.
Communications
Maumee, Ohio/St. John's Jesuit
 
Rodrigo Garcia
Sr.
International Relations
Belo Horizonte, Brazil/Cesec Clemente Faria
 
Alex Gonyias
Jr.
Liberal Arts
North Canton, Ohio/Hoover
 
Jose Fernandez
Sr.
Business
Sevilla, Spain/Distancia
 
Ross Whittaker
Sr.
Education
Massillon, Ohio/Lake

MEN'S TRACK & FIELD

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Kwami Adoboe-Herrera
So.
Education
Ypsilanti, Mich./Gabriel Richard
Phil Burt
Sr.
Nursing
Uniontown, Ohio/Lake
Andrew Dowdell
Jr. 
Sociology/Criminal Justice
North Ridgeville, Ohio/Walsh Jesuit
Daizon Earl
So.
Exercise Science
Detroit, Mich./Prep Academy
James Miller
So.
Corporate Communication
Orrville, Ohio/Perry
Marcus Myers
Jr. 
Business
Grelton, Ohio/Patrick Henry
Bucyrus Palo
So.
Business
Newton Falls, Ohio/Newton Falls
Will Parker
So.
Pre-Physical Therapy
Louisville, Ky./Male
Austin Patrick
So.
Nursing
Cuyahoga Falls, Ohio/SVSM
Eric Riesterer
Sr.
Counseling & Human Development
North Kingsville, Ohio/St. John
Derek Stout
Jr. 
Theology
Akron, Ohio/Ellet
Isaac VerDow
So.
Nursing
Lancaster, Ohio/Fairfield Union
Seth Wieland
Sr.
Pre-Physical Therapy
Uniontown, Ohio/Green
Solomon Yoder
Jr. 
Business
Farmdale, Ohio/Maplewood

SOFTBALL

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Shelbi Gregg
So.
Pre-Nursing
Ashland, Ohio/Mapleton
Alaina Manor
Jr.
Nursing
Delaware, Ohio/Rutherford B. Hayes
Kendra Moore
Sr.
Psychology/Pre-PT
North Ridgeville, Ohio
Olivia Pifer
Jr.
Education
Loveland, Ohio/Loveland
Kesley Putman
So.
Biology
Canton, Ohio/Jackson
Annie Woolf
Jr.
Corporate Communications
Louisville, Ohio/Louisvlle

WOMEN'S GOLF

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Keirsten Mikesell
So.
Education
Brazil, Ind./Northview
Brooke Morgan
Sr.
Graphic Design/Communication
Akron, Ohio/Firestone
Amanda Scala
So.
Nursing
Aliquippa, Pa./Central Valley
Danica Steiner
Jr.
Global Business
North Canton, Ohio/Hoover

WOMEN'S LACROSSE

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Danielle Acuña
Jr.
Nursing
Cincinnati, Ohio/Lakota West
Lane Brunkala
Jr.
Exercise Science
Mentor, Ohio
Sabrina Heivilin
So.
International Relations
Virginia Beach, Ohio/Floyd E. Kellam
Amanda Hodel
Jr.
Occupational Therapy
Cincinnati, Ohio/Lakota West
Sarah McCormick
Jr.
Nursing
Canton, Ohio/Jackson
Tianna Moody
Jr.
Business
Midpark, Ohio/Midpark
Rebecca Parker
So.
Physical Education
Chagrin Falls, Ohio/Kenston
Meghan Skrypka
So.
Environmental Science
Webster, N.Y./Webster Schroeder

WOMEN'S TRACK & FIELD

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Payton Breehl
So.
Exercise Science
Cuyahoga Falls, Ohio/Cuyahoga Falls
Jill Bresnahan
Sr.
Corporate Communication
Cleveland, Ohio/St. Joseph
Danielle Buzzacco
Sr.
Biology
Canfield, Ohio/South Range
Mikayla Dearing
Jr.
Psychology
Navarre, Ohio/Perry
Ann Fahey
So.
Psychology
Wadsworth, Ohio/Archbishop Hoban
Dominique Foley
Jr.
Liberal Arts
Belleville, Mich./Lincoln
Hannah Grace
So.
Nursing
Berlin Center, Ohio/Western Reserve
Maggie Kroll
Jr.
Nursing
Waterford, Ohio/Waterford
Margaret Liberatore
Sr.
Nursing
Concord, Ohio/Riverside
Katherine Schierloh
Jr.
Nursing
Springboro, Ohio/Bishop Fenwick
Jetaiya Smith
So.
Psychology
Canton, Ohio/GlenOak


ALL-ACADEMIC EXCELLENCE
BASEBALL

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Anthony Bova
Grad
MBA
Brunswick, Ohio/Brunswick
Luke Caple
Sr.
Criminal Justice
Naples, Fla./Gulf Coast
Andrew Czech
R-Fr.
AYA Integrated Social Studies
Twinsburg, Ohio/Twinsburg
Shawn Jones
R-So.
Accounting
Canal Fulton, Ohio/Central Catholic
Jerad Kitzler
Sr.
Accounting
Columbus, Ohio/St. Charles
Austin Szink
Grad
Education (AYA Math)
Canton, Ohio/Jackson

 

MEN'S GOLF

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Sam Heredos
Sr.
Accounting
Cleveland, Ohio
Brian James
Sr.
Accounting
Canton, Ohio/GlenOak
Trevor Stan
Sr.
Business Management
Canton, Ohio/GlenOak

 

MEN'S TENNIS

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Zachary Grissom
Jr.
Business
Canal Fulton, Ohio/Central Catholic
Iagos Lucca
Sr.
Business Management
Caxias du Sul, Brazil/La Salle Caxias
Vasily Vidmanov
Jr.
Business Management
Prague, Czech Republic/Russian Embassy

 

MEN'S TRACK & FIELD

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Alex Bates
Sr.
Middle Childhood Education
Smithville, Ohio/Smithville
Will Cutler
Sr.
MBA
North Canton, Ohio/Jackson
Mark Hadley
So.
Mathematics
Boardman, Ohio/Boardman
Brian Jankowski
So.
AYA Integrated Science
Cuyahoga Falls, Ohio/Woodridge
Chad Justus
Jr.
Business
Sylvania, Ohio/Southview
Jacob Kernell
So.
ACcounting
Uniontown, Ohio/Lake
Ben Lehotay
Sr.
Computer Science
Magnolia, Ohio/Sandy Valley
Nick Marino
So.
Nursing
Delaware, Ohio/St. Charles
Justin  Maroni
Jr.
Accounting
Boardman, Ohio/Boardman
Bryce Patrick
So.
Accounting
Cuyahoga Falls, Ohio/SVSM
Zakary Patrick
Jr.
Exercise Science
Youngstown, Ohio/Austintown Fitch
Dan Siebenaller
Jr.
Pre-PT (Biology)
Toledo, Ohio/St. Francis
Spencer Wirick
So.
Marketing
Hartville, Ohio/Lake

 

SOFTBALL

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Becca Bode
Sr.
Psychology/Pre-OT
Garfield Heights, Ohio/Holy Name
Annie Dehnke
So.
Early Childhood
Canton, Ohio/Jackson
Olivia Edgell
So.
Early Childhood
Fletcher, Ohio/Miami East
Jenna Head
Sr.
Nursing
Mantua, Ohio/Crestwood
Rebekah Hoffee
So.
Nursing
Lyndonville, N.Y./Central
Danni Murtaugh
Jr.
Nursing
Dover, Ohio/Dover
Nikki Newman
Sr.
Biology/Pre-Med
North Royalton, Ohio/North Royalton
Abby Reusser
Sr.
Biology/Pre-PT
Orrville, Ohio/Orrville
Abbey Yaugher
So.
Early Childhood Education
Strongsville, Ohio/Holy Name

 

WOMEN'S GOLF

Student-Athlete Year Major Hometown/ Highschool
Kerra Loomis
So.
Nursing
Canfield, Ohio/Canfield
Erin Vlacovski
So.
Physical Education
Canton, Ohio/Central Catholic

 

WOMEN'S LACROSSE

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Mikaela Faus
So.
Early Childhood Education
Medina, Ohio
Rebecca Heicher
Sr.
AYA Mathematics
Commerce, Mich./Hilliard Darby
Alyson Jajack
Sr.
MCE/Mathematics/Science
North Canton, Ohio/Hoover
Luisa Landaverde
So.
Psychology
Akron, Ohio/Archbishop Hoban
Maria Nobile
Sr.
Accounting/Business Management
Westerville, Ohio/Olentangy Orange
Samantha Paulson
So.
Mathematics
Cincinnati, Ohio/Kings
Alli Phillips
So.
Early Childhood Education
Medina, Ohio/Medina
Jennifer Spragg
So.
Education
Westerville, Ohio/Olentangy Orange

 

WOMEN'S TRACK & FIELD

  Student-Athlete Year Major Hometown/High School
 
Breanna Bakan
So.
Undecided
Alliance, Ohio/Marlington
 
 
Kaitlyn Barber
Jr.
Pre-PT (Biology)
Toledo, Ohio/Whitmer
 
 
Sarah Berger
Jr.
Pre-Med (Biology)
Wadsworth, Ohio/Wadsworth
 
 
Jamie Chovan
So.
Marketing
North Canton, Ohio/Hoover
 
 
Karley Dougherty
Jr.
Pre-Physical Therapy
Clinton, Ohio/Manchester
 
 
Meredith Fennell
Jr.
Pre-Physical Therapy
Canal Fulton, Ohio/Northwest
 
 
Erin Housley
So.
Pre-Physical Therapy (Biology)
Ravenna, Ohio/Rootstown
 
 
Emily Joyce
So.
Accounting
Avon, Ohio/Avon
 
 
Katelyn Luther
So.
Communication
Middlefield, Ohio/Bershire
 
 
Katie Mokros
Jr.
Pre-Physical Therapy (Ex. Science)
Massillon, Ohio/Central Catholic
 
 
Tori Reeves
Jr.
Pre-Physical Therapy (Biology)
Alliance, Ohio/Marlington
 
 
Hope Schilling
So.
Pre-OT (Psychology)
Beverly, Ohio/Waterford
 
 
Sarah Torok
Sr.
Pre-Physical Therapy (Biology)
Strongsville, Ohio/Strongsville
 
 
Malia Turley
So.
Accounting
Massillon, Ohio/Washington
 
 
Amanda Vincent
Jr.
Psychology
Louisville, Ohio/St. Thomas Aquinas
 
 
Annie Zaremba
Sr.
Biology
Canton, Ohio/GlenOak
 
 
Kendra Zbinovec
Sr.
Pre-Physical Therapy
Lyndhurst, Ohio/NDCL